Mi smo tim

31.01.2024
Melika Haračić

Mi smo tim

Rad pristigao na konkurs Šta je tebi AI

"Pa samo kopiraj i zalijepi kod u ChatGPT, pitaj ga i on će ti naći grešku.", govorio mi je prijatelj iz klupe. Na Google sam pretražila "ChatGPT" i zalijepila kod, kad stvarno, našao je grešku i sugestirao šta da dodam u kod. Šta je uopšte taj ChatGPT, to jest umjetna inteligencija? "Umjetna inteligencija ili AI je sistem koji je sposoban izvršavati zadatke koji zahtjevaju ljudsku inteligenciju. Ti zadaci obuhvataju prepoznavanje slika, rješavanje zadataka različitih vrsta, crtanje, planiranje i druge funkcije. Umjetna inteligencija je već uveliko postala dio svakodnevnice mnogih, bez da to i znaju. Ima primjenu u industriji, mnogim sektorima, pa tako i u informatičkoj tehnologiji.", pisalo je na internet članku koji sam čitala. "Zastrašujuće. Vrlo dobro imitira ljude i njihov način razmišljanja.", pomislih. Ja se želim baviti softverskim inžinjerstvom. Idem u treći razred gimnazije, informaciono-komunikaciono područje. Razgovarala sam s prijateljima iz razreda o poslu i stanju u našoj zemlji, a i van Bosne i Hercegovine. Strah za budućnost vlada. Da li će nas umjetna inteligencija zamijeniti? AI može pisati kodove i pronalaziti greške u istima. Koja će onda naša uloga biti tu?

U školi smo dobili projekat da napravimo web stranicu škole. Bili smo podijeljeni u grupe po troje. Rekoše nam da će najbolji rad postati nova stranica škole. Svidjela mi se ideja. Željela sam da pobijedim. Imali smo tri sedmice da završimo taj projekat. Radili smo na časovima web dizajna. Pošto je umjetna inteligencija već aktuelana, odlučili smo da nam bude o koristi. Shvatila sam da on nije tako savršen, sklon je greškama. Ne može sve što mi možemo. Ipak, ko ga je napisao, napravio? Čovjek. Čovjek je taj koji ima ideje, onaj koji je kreativan.

"Neka nam ChatGPT napiše kod za stranicu. To će nam biti neka osnova. Ti dizajniraj izgled. Nacrtaj na papir. Ti nađi slike i ostale potrebne materijale za školsku stranicu, a ja ću popraviti kod i dodati materijal bazirano na vašim idejama.", rekla sam članovima svoje grupe. Na prvom času smo pravili plan. Dali smo ChatGPT-u instrukcije. Kod je bio napisan za manje od jedne minute. Na drugom času smo dobili crtež dizajna stranice, slike i materijal. Ubacili smo materijal u ChatGPT-ov kod.

"Stranica izgleda dobro, još samo da dodamo neke funkcije!",ushićeno reče drugarica iz grupe. Na to smo se fokusirali treći čas. Važna nam je interaktivnost stranice i pozabavili smo se uljepšavanjem iste. Na mjestima na kojima sam trebala pomoć tu je bio AI.

"Ovaj stil će promijeniti izgled miša iz standardne strelice u pokazivač kad je iznad tog dugmeta, signalizirajući korisnicima da je to interaktivni element.", napisao je ChatGPT. Radili smo bez žurbe i panike, a opet završili sve na vrijeme. Nakon prezentiranja svih naših projekata profesor izjavi da je moj tim pobijedio. Svima se dopao izgled naše stranice. Rekli su da je najzanimljivija, najprivlačnija, da smo na jednostavan, a opet kreativan način napravili "ličnu kartu" naše škole. Naša stranica je postala nova stranica škole. Umjetna inteligencija zadatke izvršava brže, ali to nama pruža mogućnost da se fokusiramo na originalnost, kreativnost i kritičko razmišljanje. Ljudi još uvijek imaju kontrolu nad donošenjem odluka. Umjetna inteligencija mi i dalje ostavlja mogućnost maštanja. Ona ne može da mašta, zato smo mi, ljudi, tu. AI puno brže radi poslove, istina,

međutim to nije kraj softverskih poslova, nego transformacija uloga, baš onako kako je moja grupa postupila. Ako softverski inžinjeri razmotre uključivanje umjetne inteligencije u svoj rad vidjet će promjenu u svakodnevnim poslovima koji će uz pomoć umjetne inteligencije odmicati od ponavljajućih zadataka koji oduzimaju vrijeme i fokusirati se na kreativnost, pronalaženje grešaka u softveru i testiranje. Umjetnu inteligenciju trebamo vidjeti kao pomoćni alat, a ne prijetnju. Mnoge velike firme u svijetu već koriste umjetnu inteligenciju u svojim radnim procesima. Za softverske inžinjere i programere budućnost je svijetla. Nema razloga za strah. Prihvatimo umjetnu inteligenciju, napredujmo, koristimo je na pravilan način i iskoristimo njen puni potencijal.