Situacija u kojoj smo se svi iznenadno našli prezentirala nam je jednu novu dimenziju života. Pored svih zala koje društvo potencira, korona virus nam je napokon darovao pravu definiciju onog što mi zovemo moć. Ko su najmoćniji i najbogatiji ljudi na svijetu? Donald Tramp, Angela Merkel, Bil Gejts… Svi oni i one stoje skrušeno, nemoćni pred nečim što je, ne sićušno poput mrava ili pak zrna maka, već nevidljivo. Zamislite! Milioner koji uživa u raskoši Bijele kuće plaši se nečeg što uopće nije u stanju da vidi. I to je moć? Tome bismo se mi trebali diviti? Ne! Nemojte odgovoriti! Tu temu ćemo ostaviti za odrasle ako im ponestane povoda za svađu. Zaista, nije lahko svaki dan pronaći novi razlog za prepirku. Njih i njihov teret razumije samo Atlas. Zbog toga ćemo vam mi, mlađi od 18, ispričati nešto mnogo zanimljivije. Upoznat ćemo vas sa životom unutar četiri zida.
Prva tajna je da to zapravo nisu samo četiri obična zida, već jedan zabavno-poučni labirint u kojem se snalazimo bolje i od samog Tezeja. Dovoljno je da pripremite računar, papir s gomilu brojeva i spremni ste da zaplovite u jedan novi svijet. Poslije izlaska sunca, na obali rijeke nas čeka mladić čiji je zadatak da nas preveze na drugu stranu. Ne, nije to Haron koji dočekuje grešnike na rijeci Aheront. Svijet koji nas čeka nakon prelaska na drugu stranu je pravi raj. Tamo, ispred ulaza stoji jedan čuvar. Prije svega, dužni smo unijeti šifru u prozorčić pored natpisa „zoom“. Kada to učinimo, primorani smo čekati. Vrijeme čekanja zavisi od raspoloženja čuvara-profesora. Čuvar ponekad izgleda poput Minosa ili Kerbera, a nekad svoju velikodušnost i ljubav daruje više nego Hera. No, prije ili kasnije, vrata bivaju otvorena i avantura počinje. Stari prijatelji, a nova znanja… Nešto najzanimljivije u tom svijetu su super-moći. Možeš da postaneš nevidiljiv i nečujan - dovoljan je samo jedan klik na ikonu za mikrofon ili kameru. Istini za volju, ta mogućnost se čuvarima nimalo ne sviđa. Ali, šta da radimo? I tako, u trenu istekne 25 minuta predviđenih za trajanje jednog časa. Jednostavno, pozdravimo se s „host-om“ i idemo dalje. Deset minuta šetnje do novih vrata je i više nego dovoljno. Opet ista procedura: šifra i čekanje dozvole za ulazak. Ovaj put čuvar na ulazu baš i nije bio dobre volje. Stajala sam pred vratima fizike duže no što je Odisej lutao morem. Ali, kako kaže narodna poslovica, sve je dobro što se dobro svrši. Poslije fizike matematika, pa biologija, hemija, geografija… Nakon prelaska rijeke svaki dan stojimo ispred sedam različitih ulaza, razgovaramo sa sedam različitih čuvara vrata koji zahtijevaju da sedam puta predamo desetocifreni broj kao šifru. I na kraju dana se, s istim onim mladićem, vraćamo na drugu stranu. Samo, ovaj put, više podsjeća na Harona.
Sve je slutilo na to da smo prvi put u historiji čovječanstva pronašli idealni svijet u kojem borave samo „nazbilj“ ljudi. No, šta bi bili štrumpfovi bez Gargamela, Antigona bez Kreonta? Jednog dana u naš svijet su iznenadno pristigli „nahvao“ ljudi. Maskirali su se s ciljem da liče na nas i prikrali se do ulaza. Nekim čudom su posjedovali i tajnu šifru zbog čega su im čuvari vrata povjerovali i pustili ih unutra. Međutim, nakon dozvole za ulazak, pokazali su svoje pravo lice. Nije bilo potrebno čak ni da sklone masku da bismo shvatili kako iz njih puči primitivizam. Dovoljne su dvije izgovorene rečenice. Desanka Maksimović je jednom prilikom izjavila: „Lepa si, lepo si obučena, ali progovori da vidim kakva si zaista.“ Stoga, ostavit ćemo takve „jutjubere“ da uživaju u svom poimanju života zajedno s onima koji ih prate. Ismijavanje i izrugivanje nikom nije donijelo ništa dobro, ali možda je u njihovom svijetu to normalno. Zbog toga ćemo se mi vratiti našem, skoro idealnom svijetu.
Ukoliko izuzmemo male neprijatnosti, naš svijet unutar četiri zida je mnogo zanimljiv, zar ne? I ne samo to! Poučan je makar koliko i interesantan. Onaj ko pređe rijeku i postane učesnik online-nastave, obogati se. Svjesno ili nesvjesno. Ne stekne bogatstvo o kojem često izvještavaju mediji, niti njegova kuća postane Bijela. Međutim, nauči šta je istinska moć, i kao takvu je počne sticati. Rečenicu „Znanje je moć.“ više ne ponavlja ne razmišljajući. Njen smisao pronalazi svugdje. OnIine-nastava nam obogaćuje informatičku i informacijsku pismenost, počinjemo razlikovati istinu od laži koja nam se nameće. Znanje je važno jer, neinformirani narod je poput stada ovaca. Onima koji žele razmišljati virus korona je pomogao da se izdvoje iz tog slijepog stada.
2020. godinu ne moramo pamtiti kao godinu zla i crnila, već kao najbolju učiteljicu koja nam je pružila mogućnost da steknemo ogromno iskustvo. Pomogla nam je da se probudimo i uključimo svoje moždane vijuge. Shvatili smo da je neophodno „uređivati svoj vrt“. Ako već nismo, počnimo!