Raskošna ponuda sekcija

Školegijum redakcija

25.12.2024
Maribor.
Naša djeca u inostranim školama, iskustva roditelja

Raskošna ponuda sekcija

Školegijum ovim člankom poziva roditelje državljane Bosne i Hercegovine, koji žive u inostranstvu i čija se djeca školuju u sistemima zemlje domaćina, da uporede domaće i strano školstvo i opišu i ocijene razlike. Zanima nas kako je obrazovanje organizovano, kojeg uzrasta djeca kreću u školu, šta obuhvata, koliko košta, kako se i šta uči, kakvi su udžbenici, stepen uključenosti roditelja, stanje i vrste inkluzije, i sl. Evo, uostalom, kratkog niza pitanja, otvorenog za produžetke.

Predškolsko obrazovanje: Dijete sa navršenih 11 mjeseci može da krene u vrtić. Grupe su podijeljene ili po uzrastu ili su miješane. Tokom posljednje godine u vrtiću nema nekog posebnog predškolskog programa, nego se djeca kroz uobičajene aktivnosti pripremaju za školu.

Osnovna škola, početak i trajanje: U osnovnu školu se upisuju djeca koja u kalendarskoj godini u kojoj počinje škola pune šest godina. Nema mogućnosti da roditelji samovoljno odgode upise. Ukoliko postoji opravdan razlog, roditelji moraju dobiti odobrenje za odgodu.

Školska godina počinje prvog radnog dana u septembru i traje skoro do kraja juna. Osnovna škola traje devet godina.

Davanja roditelja: Škola i cjelodnevni boravak su besplatni. Plaća se hrana. Plaćaju se izleti. Izleti nisu obavezni, ali u našoj školi su naglasili, konkretno za odlazak u pozorište, ukoliko neko nije u mogućnosti da pokrije troškove, da se javi i da će škola iz fonda pokriti troškove, jer žele da svi idu u pozorište.

Cjelodnevni boravak: Za prvi razred počinje u 6:15 i traje do 16:20 sati. Obavezna nastava je uvijek u prijepodnevnom terminu. Cjelodnevni boravak se zove rašireni program i podijeljen je na školske sate koji mogu biti igra, učenje i različite dodatne aktivnosti. Dodatne aktivnosti vode nastavnici škole. Cjelodnevni boravak je besplatan.

Djeca s teškoćama: Nemam informacija.

Odabir škole i učitelja: Škola se bira prema adresi stanovanja. Učitelja dodijeli škola. Nemam informacije o zaobilaženju ove prakse.

Užina: Djeca imaju doručak, ručak i dvije užine. Jelovnik se pravi za svaki mjesec unaprijed. Jelovnik je za svakog isti, osim ako djeca imaju nalaz od ljekara da imaju alergije. Jedino je u tom slučaju moguće dobiti zamjenski obrok. Djeca koja praktikuju neku dijetu (vegetarijanci, vegani, muslimani...) ne mogu očekivati zamjenski obrok pune nutritivne vrijednosti. Prema smjernicama ministarstva, mogu da se usmeno dogovore sa učiteljima da se djeci ne nudi hrana koju ne jedu i da za taj obrok dobiju samo ono što se svakako servira uz predviđeno jelo (hljeb, salata, voće...). Hrana se plaća i moguće je otkazati svaki obrok unaprijed, i to do 7 sati ujutro tekućeg dana.

Komunikacija između roditelja: Koristimo eAsistent aplikaciju (web ili mobilnu) za razmjenu poruka. Svake sedmice je moguće otići na usmene informacije, uz prethodnu najavu. Roditeljski sastanci se održavaju uživo svakog prvog utorka u mjesecu i takođe su individualni i potrebno je rezervisati jedan od ponuđenih termina. Traju deset minuta. Na početku školske godine se organizuju skupni roditeljski za cijelu školu, te pojedinačni za svako odjeljenje. Naša učiteljica koristi i bilježnicu preko koje nas dodatno obavještava o aktivnostima i u koju mi možemo pisati obavijesti i opravdanja za izostanke. Na nama je da biramo bilježnicu ili aplikaciju. Djeca svaki dan nose bilježnicu kući, dok udžbenici i ostalo ostaju u školi od ponedjeljka do petka.

Škola takođe organizuje neke aktivnosti koje su predviđene za druženje roditelja i/ili prikupljanje novčanih sredstava za školski fond, poput piknika sa kestenima u školskom dvorištu, bazara, planinarenja i sl.

Obaveza vakcinacije: Vakcinacija je obavezna. Prije upisa u školu/vrtić potrebno je donijeti ljekarsko uvjerenje u kojem mora biti navedeno da je dijete vakcinisano. Čula sam da postoji način da se zaobiđe sistem, ali to nije uobičajena praksa i nije dozvoljeno.

Zdravstvena i zubnozdravstvena zaštita: Svaka škola pripada nekom domu zdravlja i dodjeljuje joj se poseban ljekar. Isti je slučaj i sa stomatologom. U školi moje kćerke je smještena ordinacija stomatologa kojem pripada i on pregleda svu djecu jednom mjesečno. Obavezni zdravstveni sistematski pregledi se rade u 1, 3, 6. i 8. razredu. Djeca su osigurana preko roditelja. Za druge slučajeve nemam informacije.

Dnevno opterećenje djece: U prvom razredu djeca sve rade u školi, i to za vrijeme nastave. Zadaće nemaju, tako da ni u produženom boravku ne rade zadaće. Možda urade nešto što nisu stigla uraditi na nastavi. Svake dvije sedmice učiteljica organizuje jedan poseban školski sat za djecu kojoj treba dodatna pomoć.

Strani jezici/maternji jezik: Nema mogućnosti za učenje maternjeg jezika u školi. (U školi ima dosta Bosanaca, u kćerkinom razredu šest od 24 učenika, ali su zastupljene i bosanska i srpska varijanta jezika.) Od prvog razreda se uči engleski jezik kao obavezni. Njemački se može izabrati kao izborni premet. Moguće ga je učiti od 1. razreda u sklopu dodatne nastave, ali đacima prvog razreda je ponuđeno da pohađaju jedan školski sat njemačkog jezika svake dvije sedmice.

Korištenje mobitela: Korištenje mobitela nije dozvoljeno u školi. Mobitel se odlaže u školski ormarić, isto kao svaki drugi pametni uređaj, pa i sat. Nemam informacija da li stariji učenici krše to pravilo i kakve su sankcije.

Domaće zadaće: Prvačići nemaju zadaće, ni za kuću, ni za produženi.

Sekcije: Pored redovne nastave, učenici koji idu u produženi boravak jednom sedmično imaju sat sporta, sat rukotvorina i još jedan sat na kojem uče o sebi i drugim živim bićima. Pored toga, učenici/roditelji su na početku školske godine izabrali po dvije aktivnosti od ponuđenih, jednu za utorak, jednu za četvrtak (dječija zumba, mali dizajneri, mali ekolozi, folklor, reciklaža za utorak ili ples, prva pomoć, mali atleti, razgibaj se, likovno za četvrtak), na koje učenici idu po jedan sat. Jednom sedmično imaju još po jedan sat aktivnosti, ali tako da svake sedmice idu na različitu, i to učiteljica raspoređuje, kako bi svi prošli sve aktivnosti. Aktivnosti su: pilates, šivanje, igrajmo se s glinom, njemački, šah, engleski, istražujem svijet i naš planet, joga, matematika, starinske igre, dječije igre koje uključuju kretanje, svijet bajke. Ove aktivnosti se odvijaju nakon nastave, u sklopu produženog boravka. Takođe je učenicima ponuđeno da se pridruže aktivnostima prije nastave: horu jednom sedmično, jedan sat u svakih 15 dana rješavanja zagonetki, te za nadarene učenike jednom sedmično idu na pripreme za takmičenje. Učenici prvog razreda se takmiče u matematici – razumijevanje prostora, logici, matematičkom kenguru, te iz slovenskog jezika. Sve sekcije vode učitelji/nastavnici iz škole.

Dodatno:

Mogu reći da je prvi razred manje-više igra. Moja kćerka još ne radi slova. Rade brojeve, stigli su do 3, a iz slovenskog crtaju linije: prave, kose, krive, oble. Ali rade na čitanju kontinuirano, jer moja kćerka baš zna da čita i daju im zadatke da čitaju. Tako da mi je zanimljivo kako su razdvojeni čitanje i pisanje.

Još imaju dodatnu aktivnost, skupljaju značke za čitanje. Treba da pročitaju, tj. roditelji da im pročitaju neku knjigu, a oni da je prepričaju pred cijelim razredom. Jedna djevojčica iz razreda je već skupila pet znački!

Slovenija, Maribor, dodir sa školom: 1. razred osnovne škole + vrtić

Najnovije

 
Lazar ide u specijalnu školu, a i ja radim u specijalnoj školi
Školegijum redakcija
23.12.2024
Djecu ne ispravljaju, onda škola bude katastrofa – Beč
Školegijum redakcija
20.12.2024
Roditelji nemaju mnogo mjesta za uplitanje – Bayern
Školegijum redakcija
18.12.2024
U stvarnosti ne postoji inkluzija – Deggendorf
Školegijum redakcija
10.12.2024
Ideja za posuditi: kulturni ruksak / Nirnberg, Njemačka
Aiša Isaković
20.11.2024