Kvalitet i broj radova pristiglih na konkurs nije pred žiri postavio težak zadatak. Nemali broj tekstova, pogotovo poezije u tradiciji Zmaja Jove, iako inspirativan za analizu zbog svoje anahronosti, nije ušao u uži izbor.
U njega su ušli tekstovi koje su članovi žirija izdvojili kao vrijedne ili zanimljive, po tri svaki član, sljedećih autorica i autora:
Anesa Osmića, Dinka Krehe, Muamera Ibriševića, Maide Salkanović, Sabine Bakija, Nerke Durmo, Emira Pašanovića i Suzane Đikić. Po facebook glasanju čitalaca, ovom izboru pridružili su se Arnela Islamović, Ajla Ćehajić i Nermina Subašić.
Dodjeljujući svakom od izabranih radova jedan, dva ili tri boda, u konačnom zbiru izdvojila su se dva rada, jedan sa šest a drugi sa pet bodova. Većina članova složila se da radu koji je ovakvim načinom ocjenjivanja dobio najviše (6) bodova dodijeli ovogodišnju nagradu Šukrija Pandžo.
Radi se o eseju Dinka Krehe Čitati poeziju s Facebook generacijom. Kreho je doveo u pitanje sam pristup temi, pokušao da ukaže na moguće nesporazume koje tako formulisan problem može generisati i pozivajući se na aktuelnu polemiku oko hrvatskog kurikuluma predložio alternativu, naglašavajući je sitnom promjenom u naslovu svog teksta.
Žiri i redakcija zahvaljuju se svima koji su učestvovali i svima koji su radove čitali, pozivajući ih da nastave saradnju sa Školegijumom. U tom smislu redakcija će kontaktirati i neke od gore pomenutih autora i autorica.
Sarajevo, 22.4.2016.
Lamija Begagić
Namir Ibrahimović
Amer Tikveša
Nenad Veličković
Tehnička podrška:
Lejla Reko i Almir Kljuno