Amandman na budžet institucija BiH za 2018. godinu u kom se traži novac za GPS-narukvice za djecu iz autističnog spektra bit će upućen Domu naroda Parlamenta BiH, koji zasjeda 25. januara, u dva teksta, najavljuje zastupnica DF-a Maja Gasal-Vražalica.
Zatražićemo novac sa stavke 'grantovi neprofitnim organizacijama – sufinansiranje projekata institucija kulture u BiH', ali i sa stavke za tekuće rezerve iako ne vjerujem da će iko pristati da se za ove namjene uzme novac iz tekućih rezervi, kaže zastupnica Gasal-Vražalica.
Ona je isti amandman predložila Zastupničkom domu 17. januara i on je odbijen, a zastupnica SDS-a Aleksandra Pandurević je na svom Twitter-nalogu objasnila da je odbijen jer je bio pogrešno formulisan, odnosno da je novac trebalo tražiti iz budžetske rezerve, a ne iz sredstava rezervisanih za grantove. U Domu naroda predlagač to može popraviti i napisati ispravan amandman, napisala je zastupnica Pandurević.
No Gasal-Vražalica tvrdi da je ovih 200.000 KM zatražila iz stavke koja joj je predložena u konsultacijama sa zastupnicima i članovima parlamentarne Komisije za finansije.
To je ista budžetska stavka iz koje je novac i ranije dodjeljivan nevladinim organizacijama za njihove aktivnosti, kaže Gasal-Vražalica.
Ona u istom amandmanu traži i da se raspiše javni poziv za nevladine organizacije koje bi nabavile ove narukvice i u oba bh. entiteta ih podijelile porodicama djece s autizmom.
Narukvica funkcioniše tako što je GPS-uređaj koji je ugrađen u nju povezan sa određenim brojem mobitela ili više njih preko kojih se prati kretanje osobe koja je nosi, a onog trenutka kada vlasnik skine narukvicu – telefoni zvone svima koji su povezani s njom i olakšavaju pronalaženje te osobe. Slične narukvice koriste se za pritvorenike ili osuđenike u kućnom pritvoru.
Ranije je najavljeno da će zastupnici DF-a u Parlamentu FBiH pokrenuti inicijativu da GPS-narukvica bude proglašena ortopedskim pomagalom kao što je to slučaj u nekim zemljama.
Nepoznat je podatak koliko je u BiH djece s autizmom, ali ove narukvice, koje koštaju od 70 do nekoliko stotina KM, u svijetu nose djeca koja imaju autizam, odrasli koji imaju demenciju, a iz predostrožnosti i osobe koje imaju dijabetes.
Nejasno je zašto narukvice nisu dobile mjesto u budžetu i bez amandmana jer nastojanja zastupnice Gasal-Vražalica da obezbijedi novac za ove narukvice za djecu iz cijele BiH traju više od godinu dana, a još u augustu 2017. je objavljeno da će Vijeće za djecu BiH, koje djeluje pri Ministarstvu za ljudska prava u Vijeću ministara BiH, podržati inicijativu za izdvajanje novca u budžetu BiH u ovu svrhu, ali da im neko treba poslati zahtjev za to, a iz Sektora za zdravstvo Ministarstva civilnih poslova su najavili da će učiniti sve da GPS-narukvice za djecu s autizmom budu nabavljene za korisnike u cijeloj BiH.