Bilo je inicijativa sa raznih strana, ali smo se na kraju opredijelili za projekat Turske ambasade, koji je podrazumijevao izgradnju novog školskog objekta na novoj lokaciji, rekao je direktor OŠ Tojšići Nijaz Dukić, govoreći o obnovi potpuno uništenog objekta područne škole Gornje Hrasno.
Prisjetimo se početka priče: kada smo u julu mjesecu obilazili OŠ Tojšići u okviru akcije Operacija septembar, kojom se imalo za cilj govoriti o onim školskim objektima koji su uništeni ili oštećeni tokom ovogodišnjih vremenskih neprilika, zatekli smo klizištem potpuno uništen objekat područne škole Gornje Hrasno. Tada nam niko iz školi niti mjesne zajednice nije znao reći kada će škola biti useljiva, obnovljena i gdje će se održavati nastava u novoj školskoj godini.
Nova školska godina je odavno počela, a škola koja je bila ni na nebu ni na zemlji, dobila je svog usvojitelja. Istina, nastava se održava u prostorijama džamije u Gornjem Hrasnom, ali direktor je optimističan.
Bilo je mnogo nejasnoća oko izgradnje nove škole. Najprije su trebale stručne komisije da ustanove gdje se škola može graditi i koji je teren siguran, a zatim je trebalo obezbijediti zemljište na tom lokalitetu. Zahvaljujući naporima ljudi iz opštine Kalesija, sve se stiglo uraditi i radovi su počeli početkom novembra. Rok trajanja radova je tri mjeseca i tada ćemo naše đake smjestiti u nove učionice.
U Gornjem Hrasnom školu pohađa 18 djece i njih bi bilo puno više da se mladi bračni parovi ne odlučuju odseliti u gradove ili potražiti svoju sreću u zemljama inozemstva.
Nekada je ta škola bila puna učenika. Kako je sve manje načina da se živi od onoga što selo može ponuditi, tako je sve manje mladog stanovništva, a samim time i djece, kazao je direktor Dukić.
No, i oni koji su ostali dobiće novu školu. Djeca su radosna, a nastava se odvija bez većih poteškoća. Iz matične škole su nam rekli da nisu mnogo uključeni u sam projekat izgradnje novog i da cijeli posao vodi opština.
U Opštini su preuzeli sve u svoje ruke; oni su odabrali investitora, odredili početak radova, prate i nadgledaju. Jako nas malo konsultiraju. Nadam se da je to zbog toga što im naše mišljenje nije potrebno, a ne zbog toga što im ono nije važno, nastavio je Dukić, naglasivši kako jedino nije zadovoljan dinamikom izvedbe cijelog projekta.
Bilo je nekih ponuda koje su odbijene, pa je sve trajalo tako dugo. Mi smo očekivali malo kašnjenje u odnosu na početak školske godine. Moglo se sve završiti mnogo brže.
Sa druge strane, službenik u opštini Kalesija Izet Hadžić veli da s izgradnjom novog objekta nisu žurili jer je bilo važno ispuniti neke bitne preduslove.
Nismo mogli graditi školu na istom mjestu, jer je veliki rizik od novog klizišta. Morali smo ispitati zemljište, tražiti dozvole za izgradnju, pa tek onda početi sa radovima.
Izgradnju škole finansira Ambasada Turske, zemljište je obezbijedila opština dok se očekuje da će dvorište i učionice opremiti World Vision.
Zemljani radovi su gotovi. Nadamo se da će objekat biti spreman do početka drugog polugodišta, dodao je Hadžić.
Ostaje vidjeti da li će februar biti mjesec kada će đaci iz improviziranih učionica preći u nove školske prostorije. I mi se nadamo da će djeca naselja Gornje Hrasno dobiti svoju školu, obojiti je u razne boje, unutar učionica polijepiti svoje radove, panoe, učiniti je šarenom i veselom, onakvom kakva je bila prije maja ove godine.
Ostali tekstovi iz Operacije septembar:
Tojšići: Školski čardaci ni na nebu ni na zemlji
Sanski Most: Štete su bile neizbježne
Šamac: U školama zbrajaju višemilionske štete i čekaju pomoć
... i mnoge druge.
Ko čita, ne skita!