"Kada sam sa jednim prijateljem pričala o naučnicima i naučnicama, rekao mi je kako je jedina žena naučnica historijski bitna, po njemu, bila Marie Curie”, priča Jennifer Mondfrans, umjetnica iz San Franciska. "Nakon toga sam pričala sa mnogo pametnih prijatelja i prijateljica i shvatila da misle na sličan način. Onda sam odlučila da ovu priču podijelim sa svima."
Nakon toga je napravila dvije nevjerovatne serije snažnih portreta na kojima su bitne, ali ne i nužno poznate, naučnice i matematičarke. Prvi set, “Bar imam tebe, da me podsjećaš,” kombinira portrete u divljim i zasićenim bojama, sa "autobiografijama" u formi pisama čitatelji(ca)ma. Ideja je da se njenim vizualnim interpretacijama pridruži i priča o umjetnicama koje je željela da predstavi. Drugi set “Žene naučnice u historiji”, uključuje naizmjenične interpretacije za neke od njih, kao i dodatne portrete. "Izabrala sam žene koje su postigle veliki uspjeh i koje su bile fotografisane”, kaže ova umjetnica.
Četiri žene predstavljene u ovom djelu (u smjeru kazaljke na satu, počev od portreta u gornjem lijevom uglu) su: Kathleen Lonsdale, jedna od prvih britanskih kristalografkinja koja je dokazala da benzenov prsten ima oblik pravilnog heksagona; Barbara McClintock, američka genetičarka, dobitnica Nobelove nagrade, napravila je prvu genetsku mapu kukuruza; Agnes Pockels, nedovoljno poznata njemačka hemičarka, pionirka u polju nauke o površinama; i njemačko-američka naučnica Maria Goeppert-Mayer, fizičarka, dobitnica Nobelove nagrade, koja je razvila ljuskasti model atomske jezgre.
Jennifer Mondfrans planira dodati još portreta svojoj kolekciji o naučnicama. Na vrhu njene liste su hemičarka Irène Joliot-Curie i biologinja Lynn Margulis. "Dodavat ću naučnice koje rade i danas, kako bismo stvorili historiju u pokretu."
Napomena:
Maia Weinstock je naučnica, umjetnica, urednica različitih medijskih projekata kojima zagovara podršku djevojčica i žena u područjima nauke, tehnologije, politike i sporta. Radi to iz uvjerenja da bi nestereotipno prikazivanje žena u popularnoj kulturi moglo doprinijeti većoj vidljivosti žena koje su se već dokazale u poljima nauke, tehnologije, inžinjerstva i matematike.
Na izložbi 'Women-in-STEM' u galeriji Art.Science, u Austinu (Teksas) Maia je predstavila izbor umjetničkih djela kojima su tema istaknute naučnice i njihov doprinos nauci. Izložbu je pratio foto-esej Istaknute naučnice predstavljene kroz likovnu umjetnost na web-portalu Scientific American u kojem je objasnila zašto je tako važno predstavljati žene u pozitivnom svjetlu putem vizuelnih medija:
Danas se, kao dijelom velikih promjena, razmišlja o promjeni akronima iz STEM (engl. science, technology, engineering and math) u STEAM, (engl. science, technology, engineering, art and math) kako bi se ukazalo na to da su umjetnost i dizajn uvijek bili sastavnim dijelom nauke i tehnologije. U posljednjih nekoliko godina mnogo je lakše pronaći i kupiti djela koja imaju veze sa naukom ili matematikom, zbog rasta online umjetničkih zajednica i tržišta koje one nude. Iako još uvijek preovladavaju muškarci u prikazu nauke i naučnika, možemo vidjeti kako se sve veći broj umjetničkih djela zasniva na ženama inovatorkama i stvarateljicama.
Ovo je jedna od priča iz tog eseja.
Slika: © Jennifer Mondfrans. Used by permission. Source.
Prevela Merima Dervišić